Klub seniorů Haštalka hostí výstavu obrazů Jana Hejmy

Honzův naplněný život – tak se jmenuje aktuální výstava obrazů zesnulého Jana Hejmy, rodáka z Bílé Hory, dlouholetého občana Prahy 1, syna živnostníka a politického vězně z padesátých let, kterou můžete zhlédnout v klubu seniorů Haštalka do konce června.

„Na tátu vzpomínáme zvesela a jednou do roka ho chceme připomenout i jeho a našim kamarádům,“ vysvětlil syn a místostarosta Prahy 1 Petr Hejma, který spolu se svým bratrem Honzou zahájil vernisáž výstavy, doprovázenou vzpomínkami i autorovými oblíbenými tábornickými písničkami.

Jan Hejma od dětství nejraději ze všeho maloval, ale na vysněnou AVU ho komunisté nepustili. Nahradily mu to večerní výtvarné kurzy pro pracující, ve kterých si osvojoval malířské a sochařské techniky.

Během svého života vytvořil velké množství soch a obrazů. V každém kameni a kusu dřeva nacházel inspiraci a vhodný předmět ke zpracování a u sebe měl neustále blok. Velkou a věčnou inspirací i zdrojem životní energie mu byla příroda, která se v různých podobách představuje i na obrazech v Haštalce, stejně jako například motivy roubenky, srubů a posezení kamarádů v nich.

„Výstava v klubu Haštalka ukazuje, o čem táta přemýšlel na sklonku svého života, kdy vystavené obrazy vznikaly, a co mu dělalo radost. Obrazy jsme navíc doplnili jeho milovanou kytarou. Chybí kánoe, ale tu bychom sem nedostali,“ popsal s úsměvem syn Jan Hejma.

Výstavu je v Haštalské 7 možné navštívit od pondělí do čtvrtka, a to vždy od 14 do 17 hodin.

Setkání s kulturou: Smyčce, 15. 5. 2019

Věra Krajčová na violoncello, Jan Kopecký na housle, Martin Janata na violu a Ivan Lukačina na violu pomposu a violoncello – všichni dohromady jako Collegium Proprium – vystoupili na květnovém Setkání s kulturou v Malostranské besedě, kde během krásného dvouhodinového koncertu nabídli skladby takových mistrů jako například Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Myslivečka, Franze Schuberta, Alessandra Stradelly nebo Josefa Haydna.

„Collegium Proprium je volné uskupení hudebníků, které spojuje přátelství a láska k hudbě, tedy to, co do Malostranské besedy přivádí i naše seniory, pro které je tento bezplatný kulturní cyklus Střediska sociálních služeb Praha 1 určen,“ vysvětlil radní Prahy 1 Petr Burgr, který hudebníky i diváky tradičně přivítal a do jehož gesce spadají mj. kultura, občanská společnost, Středisko sociálních služeb a volnočasové aktivity seniorů.

Collegium Proprium se zaměřuje zejména na barokní hudbu, kterou hraje v malém obsazení, a sdružuje hudebníky „podle potřeb dané partitury“. Od založení v roce 1990 se tak pod jeho hlavičkou vystřídaly desítky nadšených amatérů i profesionálů.

A jaký bude program červnového Setkání s kulturou, které se uskuteční 12. června od 15 hodin? „Všechny moc zveme na skvělý jazz v podání Evy Emingerové a jejího Tria. Bezplatné vstupenky budou k vyzvednutí v infocentru radnice ve Vodičkově 18 od 30. května,“ uvedl Petr Burgr.

Tak na shledanou s kulturou.

Fotogalerii najdete zde

 

thumbnail of 15-05-2019 SSK

Literární odpoledne: Jak se píše detektivka, 14. 5. 2019

Bez dechu ležíme pod dekou, hltáme příběhy plné napětí, nečekaných zvratů i poněkud drsných zločinů a často si říkáme: Jak to ten spisovatel vymyslel? Kam na své nápady chodí a jaké to je, napsat důkladně promyšlenou detektivku? Kdo přišel do klubu Tomáš v Tomášské ulici, ten se to dozvěděl.

„Sherlock Holmes, Hercule Poirot, slečna Marplová, ale také pan rada Vacátko nebo třeba Philipe Marlowe, to jsou literární postavy, které – i kdyby byly skutečné – byly by nesmrtelné, stejně jako jejich autoři. A myslím, že každého z nás láká podívat se za tu pomyslnou oponu, kde jejich slavné příběhy vznikají,“ popsal radní Petr Burgr důvody pro netradiční besedu v klubu seniorů Tomáš.

Pozvání na ni přijal jeden z našich předních autorů detektivek Antonín Mazáč a vedli ji novinář, spisovatel a básník Dušan Spáčil a novinář a autor povídek Lubor Falteisek.

Antonín Mazáč žije v Karlových Varech, kam také umísťuje zločiny i detektivy. Psát začal už jako patnáctiletý a jako čtenář vyrůstal na mysteriózních příbězích i Foglarových románech. Když se začte do detektivky, raději si prý vybere americkou drsnou školu než dnes protežovanou severskou krimi. Je laureátem ceny Havran pro nejlepší detektivní povídku.

Když píše detektivní povídku, vychází z nápadu, ale neví, jak se bude příběh dále vyvíjet, a nechává se vlastně i sám překvapit. Pokud se ale pustí do detektivního románu, ví většinou přesně, jaký bude děj i závěrečné rozuzlení. K tomu používá velkou papírovou čtvrtku, s níž zabral jednu stěnu bytu. S tajnostmi a technikami práce detektivů mu pak pomáhá přítel, který je policista. I proto se v jeho knihách objevují detaily, jejichž zveřejnění pak reálné vyšetřovatele občas rozzlobí.

Antonín Mazáč kromě psaní vlastních knih podporuje začínající autory, pro které pořádá detektivní literární soutěž Česká lupa. Sám dosud vydal mj. sbírky detektivních novel Noční tep a Křest ohněm, detektivní román Letargie a nyní k vydání připravuje další detektivku.

Jak sám říká, život v knihách je fascinující, knihy v životě jsou nezbytné. A kdo to umí spojit, je šťastný člověk.

Další informace o autorovi: www.tondamazac.cz

Fotogalerii najdete zde

thumbnail of 14-05 Literární odpoledne černá

Volby do Evropského parlamentu – jak volit

Volby do Evropského parlamentu nás čekají již 24. a 25. května. V pátek (24. 5.) budou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin a v sobotu (25. 5.) potom od 8 do 14 hodin. Česká republika tvoří jediný obvod a hlasovací lístky jsou tak na celém území České republiky stejné.

Ve volbách si na území České republiky zvolíme 21 europoslanců, kteří se potom stanou součástí 705členného sboru poslanců Evropského parlamentu, orgánu, který se velkou měrou spolupodílí na tvorbě evropské legislativy, volí předsedu Evropské komise a rozhoduje o jejím složení, a disponuje také kontrolními pravomocemi nad dalšími podstatnými orgány Evropské unie.

Hlasovat můžete na území obce či jejího okrsku, u jejíhož obecního úřadu jste zapsáni v seznamu voličů. V případě závažných (např. zdravotních) důvodů můžete požádat svoji okrskovou volební komisi o to, aby k vám v rámci území daného volebního okrsku vyslala členy s přenosnou hlasovací schránkou.

Pokud se budete nacházet na jiném místě, než na kterém máte trvalý pobyt, ale stále v rámci České republiky, můžete volit prostřednictvím tzv. volebního průkazu. Pomocí volebního průkazu lze hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku na území České republiky. O tento volební průkaz musíte předem zažádat ve volebním okrsku, kde máte místo trvalého bydliště, a to buď osobně (nejpozději do 22. května do 16:00 hodin), nebo písemně tak, aby byla žádost doručena úřadu nejpozději 17. května v 1 6:00 hodin.

Ve volební místnosti potom volební průkaz odevzdáte a prokážete svoji totožnost a občanství.

Nejpozději 21. května obdržíte poštou sadu volebních lístků, na požádání budou sady ale dostupné i ve volební místnosti. Před hlasováním se musíte prokázat dokladem totožnosti.

Na vybrané kandidátní listině můžete udělit až 2 preferenční hlasy, a to zakroužkováním čísla daného kandidáta/daných kandidátů. Jestliže některý z kandidátů získá takový počet přednostních hlasů, který činí nejméně 5 % z celkového počtu platných hlasů odevzdaných pro tuto politickou stranu, politické hnutí nebo koalici, připadne mandát přednostně tomuto kandidátovi.