Sváteční oběd pro osamělé seniory v Malostranské besedě a rozdávání rybí polévky na Můstku a Kampě – to jsou tradice, které každoročně v Praze 1 slavnostně zakončují advent a zároveň zahajují Štědrý den.

„Rozdávání rybí polévky je milou tradicí, kterou obdarováváme sousedy, lidi sociálně slabé, ale i návštěvníky naší městské části. Oběd v Malostranské besedě je pak slavnostním obědem pro seniory, kteří by jinak byli sami a kteří si spolu s lidmi, již se o ně při obědě starají, užijí krásné vánoční okamžiky. Za všechny, kteří se na organizaci podílejí, mohu říct, že i pro nás to jsou hezké zážitky, na něž se moc těšíme,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

A tak se u polévky bylo kromě pana starosty možné setkat s radním Filipem Kračmanem, předsedkyní sociálního výboru Šárkou Táborskou, zastupitelem a hudebním skladatelem Zdeňkem Bartákem, tiskovou mluvčí Městské části Praha 1 Veronikou Blažkovou nebo herečkami a zpěvačkami Michaelou Noskovou a Markétou Mátlovou. Ti všichni strávili kus Štědrého dne tak, aby potěšili druhé. A že té práce neměli málo, dokládá i 1400 porcí rybí polévky, které byly celkem pro strávníky na Můstku a Kampě připraveny.

V Malostranské besedě pak na pětadvacet seniorů čekaly tradiční štědrovečerní menu, slavnostní přípitek se starostou Oldřichem Lomeckým i nádherné vánoční melodie v podání Dixie Bandu Městské policie a Podřipského žesťového kvintetu. Ředitelka Střediska sociálních služeb Helena Čelišová navíc všem seniorům předala milý a krásný dárek s vánočním přáním od výtvarného kroužku z klubu seniorů Haštalka.

Nestihli jste si zajít na vánoční rybí polévku na Kampě či Můstku? Nevadí – zkuste si ji doma. Recept vám spolu se svým šéfkuchařem posílá majitel restaurací Kotleta Tomáš Ságl, jejichž polévku bylo možné ochutnat na Kampě.

Budete potřebovat kapří hlavy a odřezky, cibuli, kořenovou zeleninu, máslovou jíšku a jikry nebo mlíčí (nejlépe oboje). A nezapomeňte na trochu muškátového oříšku a máslové krutonky. A pokud se na kuchařinu necítíte, zaskočte do Kotlety, kde až do 30. prosince podávají vánoční menu.

Krásné svátky a hezký zbytek roku.