Volnočasové aktivity jsou určeny pro všechny seniory a osoby se zdravotním postižením, žijící v Praze 1. Všichni obyvatelé Prahy 1 v seniorském věku nebo patřící mezi osoby se zdravotním postižením se tedy mohou zúčastnit všech aktivit, které Středisko sociálních služeb pořádá.

Akce pořádáme:

 • v klubech seniorů
 • v pohybovém centru
 • v domech s pečovatelskou službou
 • mimo ně

Všechny volnočasové aktivity jsou zdarma.

Informace o aktuálně konaných jednorázových akcích najdete v sekci aktuality, pravidelné programy naleznete u jednotlivých zařízení níže.

Volnočasové aktivity organizujeme v průběhu celého roku s výjimkou července a srpna.

Chcete-li zajít do klubu seniorů na kávu či popovídat si s přáteli, přijďte v otvírací době bez ohlášení. Chcete-li se začít účastnit některé z aktivit a nevíte, jak na to, zavolejte koordinátorce volnočasových aktivit nebo nám napište e-mail. Abyste se mohli účastnit volnočasových aktivit, které pořádáme, nemusíte se nikde registrovat.

Hlavním cílem všech aktivit je nejen podpora společných zájmů, ale také setkávání se stávajícími i novými přáteli, proto volnočasové aktivity doporučujeme všem. Zapojit se tedy mohou i ti, kteří v dané skupině nikoho neznají.

Chybí-li vám v naší nabídce nějaká aktivita, zavolejte koordinátorce volnočasových aktivit nebo nám napište e-mail. Pokud to bude v naší moci, rádi do programu zařadíme nové věci.

Informace o akcích pořádaných pro seniory z Prahy 1 najdete také na seniorské nástěnce na internetových stránkách MČ Praha 1.

Fotografie z akcí najdete v naší fotogalerii a také ve fotogalerii Městské části Praha 1 (do roku 2018) nebo v nové fotogalerii Městské části Praha 1 (od roku 2019).

Videa z akcí najdete na kanálu Městské části Praha 1 na youtube.com.

Koordinátorky volnočasových aktivit:
Tereza Nosková, Dlouhá 23, Praha 1, tel. 607 048 183, e-mail: noskova@socialnisluzbyp1.cz
Karolína Schwarzová, Dlouhá 23, Praha 1, tel. 725 397 934, schwarzova@socialnisluzbyp1.cz

img_divider

Máte-li zájem o některou z následujících aktivit, den a hodinu konání najdete v rozvrhu
uveřejněném u místa konání.

Enkaustika neboli malba horkým voskem

Líbí se Vám tento obrázek? Je „malovaný“ malými žehličkami a barevným voskem na speciální papír. Pokud vás tato technika zaujala a chtěli byste si ji alespoň vyzkoušet, přijďte se podívat, jak obrázky vznikají. Třeba se přidáte a stanete se nadšeným vyznavačem této tvorby, tak jako dámy, a dokonce i jeden pán, kteří se na vás těší vždy v pondělí odpoledne v  klubu seniorů Haštalka.


Konverzace v cizích jazycích

Konverzační kroužky jsou zde pro ty, kteří již daným jazykem hovoří, ale nemají příležitost používat ho v praxi. Nejedná se o výuku, jedná se o konverzaci na různá témata, na nichž se účastníci mezi sebou dohodnou. Kroužky konverzace v angličtině, francouzštině a němčině se scházejí v DPS Týnská.


Kurzy práce na PC

Nabízíme dva typy výuky: skupinovou a individuální.

Ve skupinových kurzech se na každé hodině schází zhruba pět frekventantů přibližně stejné úrovně znalostí, kteří pracují pod vedením zkušeného lektora. Lekce se konají v DPS Týnská. Tyto kurzy jsou celoroční, začínají v září a končí v červnu, vždy je tedy třeba se hlásit na následující školní rok. Individuální kurzy se konají v klubu seniorů Tomáš, Tomášská 6, a jsou určeny pro frekventanty s individuálními potřebami. Sem tedy docházejí například stydliví začátečníci, ale i ti, kdo potřebují vysvětlit práci na přesně daném přístroji (včetně dotykových), mají s prací na PC potíže, které vyžadují individuální řešení, apod. Tyto kurzy je možné začít navštěvovat kdykoliv v průběhu školního roku.

V případě zájmu o účast v kurzech práce na PC volejte Karolínu Schwarzovou, tel. 725 397 934, nebo pište na e-mail info@socialnisluzbyp1.cz.


Pétanque

Pétanque (koulená) je francouzská společenská hra pro dvě 1–3členná družstva, jež se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko. Princip hry je velmi jednoduchý, ale dokonalé zvládnutí techniky a taktiky vyžaduje pravidelný trénink. Výraznou předností tohoto sportu je to, že ho může hrát prakticky každý (ženy s muži, senioři i tělesně postižení). Senior tým Praha 1 je členem České asociace pétanque klubů. Trénuje pod vedením profesionálního trenéra jednou týdně v hale v Masné ulici (v zimě) nebo v parku v Lannově ulici (v ostatních ročních obdobích) a účastní se nejrůznějších turnajů a soutěží v Praze i v okolí.

V případě zájmu volejte Terezu Noskovou, tel.: 607 048 183, nebo pište na e-mail info@socialnisluzbyp1.cz.


Recitační kroužek Týnka

Členky recitačního kroužku v průběhu roku zkoušejí nejen na představení v divadle Viola, které se koná dvakrát ročně. Recitátorky přinášejí radost také do dalších seniorských zařízení v Praze i mimo ni. Představení jsou velmi oblíbená. Dámy by mezi sebou rády uvítaly i nějakého pána. Recitační kroužek se schází jednou týdně v DPS Týnská.


Taneční kroužek Medunka

Dámy, které se rády hýbou a nestydí se vystupovat na veřejnosti, se scházejí v tanečním kroužku Medunka. Zapojit do kroužku se lze prakticky kdykoliv, stačí jen mít chuť a najít si čas. Taneční kroužek se schází jedenkrát týdně v Pohybovém centru Tělocvična a dámy by mezi sebou velice rády uvítaly další tanečnice či alespoň jednoho tanečníka.


Trénování paměti

Máme dva různé typy trénování paměti, vedené dvěma různými lektorkami.

Jeden z kroužků se schází jedenkrát týdně v DPS Týnská, druhý kroužek pak pokrývá i potřebu dalších domů s pečovatelskou službou a schází se střídavě v BDPS Benediktská, v DPS Pštrossova, v DPS U Zlaté studně a v klubu seniorů Tomáš, v každém zařízení tedy vždy jednou za čtyři týdny. Frekventanti druhého kroužku samozřejmě mohou, ale nemusejí chodit do všech zmíněných zařízení.


Turistická parta

Turistická parta vyráží jednou týdně na výlet po méně známých místech Prahy nebo do jejího blízkého okolí. Výšlapy bývají dlouhé kolem pěti kilometrů, jde se poměrně pomalu a terén nebývá příliš náročný. Vždy se dopředu dozvíte, kam se půjde a případně zda je trasa náročnější než obvykle.

V případě zájmu volejte Terezu Noskovou, tel.: 607 048 183, nebo pište na e-mail info@socialnisluzbyp1.cz.


Cvičení v pohybovém centru Tělocvična

Jiu-Jitsu – sebeobrana pro veřejnost

lektor: Bedřich Rýč

Tréninky oddílu Jiu-Jitsu, vedené trenérem Bedřichem Rýčem, dosud probíhaly ve cvičebních prostorách Městské policie Praha 1 (Lodecká 2, Praha 1). V oddílu jsou jak začátečníci, tak pokročilejší. Oddíl pořádá pravidelná soustředění. Více o oddílu nejdete na Facebooku Sebeobrana pro veřejnost – Jiu-Jitsu.

Zkušený trenér přizpůsobuje jednotlivé cviky a hmaty konkrétním účastníkům. Bedřich Rýč je, spolu s Veronikou Petrů, autorem dvou knih o sebeobraně, držitelem 5. danu v Jiu-Jitsu a 2. danu v karate. Bojovému umění se věnuje 35 let.

Jak vypadá lekce kurzu? Nejprve je třeba se řádně rozcvičit, pak následuje praktický nácvik jednotlivých sebeobranných technik. Pro jejich zažití se techniky pravidelně opakují. Výcvik tvoří výběr z nejúčinnějších bojových či sebeobranných prvků: boxu, thajského boxu, karate či kravmagy. Učíte se základní sebeobraně a také získáte psychickou odolnost vůči možným střetům s násilníky.

Co na sebe a s sebou? Sportovní oblečení, ve kterém se cítíte dobře a pohodlně, ručník a láhev s pitnou vodou. Máte-li kimono, vezměte si jej. Cvičit můžete naboso.


Jóga pro zdravá záda

lektorka: Jana Lipská

Jóga pro zdravá záda je vhodná téměř pro každého, bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Cvičení zaměřené na zdravá záda si klade za cíl uvolnit mnohdy bolavou páteř, protáhnout zkrácené svaly trupu a posílit je v místech, kde jsou ochablé, nefunkční a neposkytují dobrou oporu. Střídají se průpravná cvičení z jógy a jógové ásany (pozice) s fyzioterapeutickými prvky, cvičením s pomůckami a relaxací. Důležitý je nácvik a správné pochopení funkce dýchání a vědomého uvolnění. Je kladen důraz na správné a pečlivé provedení cviků a pozic, protože špatné provedení může potíže se zády ještě prohlubovat.

Jak vypadá lekce kurzu? Lekce začíná relaxací, přes průpravné cviky se přechází k ásanám (pozicím), klade se důraz na dech, správnost provedení a výdrž v každé pozici. Cviky jsou prováděny v souladu s nádechem a výdechem, součástí každé lekce je dechové cvičení. Mezi pozice jsou zařazovány krátké pauzy pro zklidnění, kdy pozice doznívá a zvyšují se její účinky. Součástí každé lekce je závěrečná relaxace.

Co na sebe a s sebou? Lehčí oblečení, které nijak neomezuje pohyb a cítíte se v něm dobře a pohodlně. Cvičí se naboso, pokud vám bývá zima na nohy, je možné mít ponožky. Je vhodné alespoň 1,5 hodiny před cvičením nejíst, abyste se v průběhu lekce cítili dobře a mohli plně rozvinout svůj potenciál při cvičení i v jednotlivých ásanách. Je dobré si přinést vodu nebo čaj a po skončení lekce doplnit tekutiny.


Kondiční cvičení pro ženy

lektor: Bedřich Rýč

Cvičení je určeno pro všechny ženy a dívky z Prahy 1, které mají rády pohyb a chtějí si udržet fyzickou kondici. Cvičení s trenérem Bedřichem Rýčem je zaměřené na rozvoj oběhové soustavy a na zvýšení vytrvalosti a výkonnosti a příznivě ovlivňuje funkci a strukturu pohybového ústrojí.

Jak vypadá lekce kurzu? Nejprve rozcvička pro nastartování spalování a zrychlení metabolismu. Pak následuje intervalový trénink se střídáním zátěže a posilováním. V tréninkovém plánu se střídají intenzivní dynamické lekce s lekcemi s cvičením s malou zátěží nebo kondičním kruhovým tréninkem. Závěr lekce tvoří uvolnění celého těla.
Co na sebe a s sebou? Sportovní oblečení, ve kterém se cítíte dobře a pohodlně. Také ručník a láhev s pitnou vodou. Cvičit můžete naboso.


 

Pilates pro začátečníky a mírně pokročilé

lektorka: Vlasta Šámalová

Pilates je pomalé cvičení, jehož účinek je postaven na správném provedení cviku. Je vhodný pro ženy každého věku.

Jak vypadá lekce kurzu? Budeme protahovat a posilovat všechny svalové skupiny s ohledem na různé fyzické schopnosti a omezení hybnosti jednotlivců. Budeme zlepšovat rovnováhu, koordinaci, dýchání. Cvičení je vhodné i pro osoby, které nikdy výrazně nesportovali, ale cítí, že by měli udělat něco pro zlepšení kondice. Cvičení nezatěžuje velké klouby.

Co na sebe a s sebou? Cvičit budeme na podložce naboso, potřebujeme pouze pohodlné cvičební
oblečení, ručník.


Základní tělocvik

lektorka: MUDr. Alexandra Beníšková

Cílem je zlepšení hybnosti, prevence a zmírnění případných bolesti a ztuhlosti kloubů a páteře. Zlepšení fyzické a duševní kondice. Cvičení vede MUDr. Alexandra Beníšková.

Jak vypadá lekce kurzu? Využívání cvičebních pomůcek: pilates balanc balony, overbally, gumy, tyče, činky…). Motivační hudba.

Co na sebe a s sebou? Sportovní oblečení, ve kterém se cítíte dobře a pohodlně, a obuv na přezutí. Vhodné je také přinést si láhev s vodou.


Cvičení na židlích

lektorka: MUDr. Alexandra Beníšková

Nenáročná cvičení pro osoby méně zdatné a pohyblivé, které chtějí udržet svalovou sílu, rozsah pohybu a příjemně se protáhnout a rozpohybovat. Cvičení vede MUDr. Alexandra Beníšková.

Jak vypadá lekce kurzu? Nácvik správného dýchání, jóga chodidel a prstů, využívání cvičebních pomůcek, relaxační hudba. Samozřejmostí je přihlédnutí k individuálnímu zdravotnímu stavu.

Co na sebe a s sebou? Sportovní oblečení, ve kterém se cítíte dobře a pohodlně, a obuv na přezutí.
Vhodné je také přinést si láhev s vodou.


Cvičení na žíněnkách

lektorka: Jana Točíková

Cvičení je určeno pro seniory z Prahy 1, kteří by se rádi trochu hýbali a protáhli si bolavá záda. S lektorkou Janou Točíkovou si všichni příjemně zacvičíte a protáhnete tělo. Na začátku hodiny se nejdříve můžeme chvíli zahřát na strojích, které máme k dispozici, nebo se zahřejeme na karimatkách. Potom si zacvičíme chvíli s nářadím, jako jsou činky (hmotnost 1 kg ), posilování s gumou, budeme se učit cviky na gymnastických míčích a také s overballem.

Jak vypadá hodina cvičení? Pro rozhýbání a zahřátí celého těla můžeme použít stroje nebo karimatky. Potom následuje první blok cvičení s gumou, činkami, overballem a na gymnastických míčích. Druhý blok je cvičení na zemi na karimatkách, kde si trochu zaposilujeme. Třetí blok je cvičení na bolavá zda. Čtvrtý blok je relaxační, kde následuje protažení a uvolnění celého těla. Cvičení probíhá v pomalejším tempu, s přihlédnutím k věku seniorů.

Co na sebe a s sebou? Cvičební úbor např. tričko, legíny, tepláky, kraťasy nebo cokoli, v čem se cítíte dobře a pohodlně. Cvičit můžete naboso nebo v teniskách. Nezapomeňte si s sebou vzít láhev s pitnou vodou.


 

Cvičení na bolavá záda

lektorka: Jana Lipská

Cvičení je určeno všem seniorům, kteří by si rádi procvičili celé tělo, zlepšili fyzickou kondici, odstranili bolesti zad či zvýšili nebo udrželi svalovou sílu.

Jak vypadá lekce kurzu? Nejprve zahřejeme tělo pomocí uvolňovacích a protahovacích cviků. Další část hodiny bude věnována strečinkovému cvičení k protažení celého těla. Pro větší zábavnost využijeme postupně celou řadu náčiní jako velké balony ke zlepšení rovnováhy a posílení středu těla, guma poslouží při upevnění svalů břicha, rukou či nohou, overball například k posilování, hrám či relaxaci. Cviky jsou jednoduché a účinné, se zdravotním zaměřením na jednotlivé partie těla.
Na závěr je zařazeno dechové cvičení a relaxace.

Co na sebe a s sebou? Tričko, tepláky, legíny nebo cokoli, v čem se cítíte dobře a pohodlně. Cvičit budeme v ponožkách, abychom procvičili také plosky a prsty nohou. Nezapomeňte si s sebou vzít láhev s pitnou vodou.

 

Praha 1, Haštalská 792/7

Otevřeno: od září do června v pondělí až čtvrtek od 14 do 18 hodin.
Telefon: 602 450 958, e-mail: klub.hastalka@gmail.com

V klubu je k dispozici

 • malá kavárna, kde se podává občerstvení
 • víceúčelová místnost
 • výtvarná dílna

Aktuální program jednorázových akcí najdete v sekci aktuality.

 

Fotogalerii najdete zde

 

Praha 1, Tomášská 25/6

Otevřeno: od září do června v pondělí až středu od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek od 9 do 18 hodin, v pátek od 9 do 16 hodin.
Telefon: 723 905 601, e-mail: klub.tomas6@gmail.com

Pondělí až čtvrtek do 13 hodin je klub vyhrazen pro výuku práce na PC a není otevřen.

V klubu je k dispozici:

 • víceúčelová místnost s možností občerstvení
 • počítačové pracoviště pro výuku práce s PC i pro individuální práci s PC

Aktuální program jednorázových akcí najdete v sekci aktuality.

 

 

Fotogalerii najdete zde

 

Praha 1, Žitná 657/13

Otevřeno: od září do června v pondělí až neděli v době, kdy se konají pravidelná cvičení dle rozvrhu níže.

V pohybovém centru je k dispozici

 • tělocvična
 • malé fitness centrum vybavené několika stroji
 • místnost pro občerstvení
 • odpočívárna
 • šatny se sprchami

 

Program velkého sálu najdete zde.

Popis jednotlivých druhů cvičení najdete v sekci „Pravidelně pořádáme“ (výše).

Fotogalerii najdete zde

 

Praha 1, Samcova 2125/3

Pro volnočasové aktivity otevřeno: od září do června v době, kdy se zde konají jednorázové akce

Aktuální program jednorázových akcí najdete v sekci aktuality.

V bytovém domě Samcova 3 je pro volnočasové aktivity k dispozici:

 • klubovna ve 2. patře
 • jídelna v přízemí

Praha 1, Benediktská 1100/13
Pro volnočasové aktivity otevřeno: od září do června v době, kdy se zde konají jednorázové akce
Aktuální program jednorázových akcí naleznete v sekci aktuality.
V BDPS Benediktská 13 je pro volnočasové aktivity k dispozici

 • jídelna ve 2. nadzemním podlaží

 

Praha 1, Pštrossova 190/18

Pro volnočasové aktivity otevřeno: od září do června v době, kdy se zde konají jednorázové akce

Aktuální program jednorázových akcí najdete v sekci aktuality.

V DPS Pštrossova 18 je pro volnočasové aktivity k dispozici

 • jídelna v přízemí
 • knihovna v 5. patře

Praha 1, Týnská 1104/17a

Pro volnočasové aktivity otevřeno: od září do června v době, kdy se zde konají pravidelné aktivity dle rozvrhu níže a jednorázové akce.

Aktuální program jednorázových akcí najdete v sekci aktuality.

V DPS Týnská 17a je pro volnočasové aktivity k dispozici

 • jídelna v přízemí
 • knihovna v 1. patře
 • učebna pro výuku práce na PC v 1. patře
 • klubovna v 1. patře


Praha 1, U Zlaté studně 169/1

Pro volnočasové aktivity otevřeno: od září do června v době, kdy se zde konají jednorázové akce

Aktuální program jednorázových akcí najdete v sekci aktuality.

V DPS U Zlaté studně 1 je pro volnočasové aktivity k dispozici:

 • jídelna ve zvýšeném  přízemí


Kolik stojí účast na aktivitách, které pořádáte?
Všechny aktivity, které pořádáme, jsou pro účastníky zcela zdarma a účast na nich seniory nestojí nic.

Jak se stát členem klubu seniorů v Praze 1?
Praha 1 nemá žádný uzavřený klub seniorů, kde by bylo třeba se stát členem. Kluby a aktivity v nich jsou volně přístupné, jen na některé akce s omezenou kapacitou je potřeba přihlásit se předem.

Líbilo by se mi začít chodit do klubu seniorů, ale nikoho tam neznám a trochu se ostýchám, co mám dělat?
V takovém případě máte dvě možnosti. Buď seberte odvahu a do klubu se vydejte, i když se ostýcháte, nebo zavolejte koordinátorce volnočasových aktivit a ta vám pomůže. Domluvíme se, na kterou aktivitu chcete přijít, doprovodíme vás do klubu a představíme vás ostatním. Zbytek už bude na vás.

Proč je u některých akcí uvedeno, že je nutné se předem přihlásit nebo si vyzvednout vstupenky, a u jiných ne?
Na některých akcích je omezená kapacita účastníků, proto je třeba se předem přihlásit, případně si vyzvednout vstupenku. Když se chcete zúčastnit některé akce, vždy se podívejte na pozvánku, zda je třeba se hlásit, případně jak a u koho. Pokud na pozvánce nic o přihlašování nebo vyzvedávání vstupenek není, je akce přístupná pro všechny příchozí.

Kdy budete vydávat plavenky a jak fungují?
Plavenky jsou permanentky na deset vstupů do bazénu AXA, určené pro seniory z Prahy 1. Oznámení o datu jejich vydávání je vždy vyvěšeno alespoň dva týdny předem na nástěnkách ve všech zařízeních Střediska sociálních služeb (tedy v domech s pečovatelskou službou, klubech seniorů i v pohybovém centru), zveřejněno v periodikách vydávaných Městskou částí Praha 1, dále je vyvěšeno zde na našem webu v sekci aktuality a rozesláno všem příjemcům Novin z Dlouhé (tedy odběratelům novinek Střediska sociálních služeb).

Jak se dozvím, jaké akce pořádáte v nejbližší době?
Pravidelné aktivity konané v jednotlivých zařízeních jsou uvedeny zde na webu u každého konkrétního zařízení. Informace o nich vám také ráda podá koordinátorka volnočasových aktivit. Pozvánky na jednorázové nebo nepravidelné akce jsou vyvěšeny na nástěnkách ve všech zařízeních Střediska sociálních služeb (tedy v domech s pečovatelskou službou, klubech seniorů i v pohybovém centru), zveřejněny v periodikách vydávaných Městskou částí Praha 1, dále jsou vyvěšeny zde na našem webu v sekci aktuality a rozeslány všem příjemcům Novin z Dlouhé (tedy odběratelům novinek Střediska sociálních služeb).

Kde seženu Noviny z Dlouhé?
Noviny z Dlouhé je název zpravodaje o akcích, které pořádáme. Zpravodaj rozesíláme e-mailem všem zájemcům, kteří se k odběru novinek přihlásili, zhruba jedenkrát týdně. Součástí zpravodaje jsou i nabídky divadel, galerií a dalších kulturních institucí o slevách na vstupném pro seniory.

Jak se mohu přihlásit k odběru Novin z Dlouhé?
Stačí na domovské stránce www.socialnisluzby-praha1.cz úplně dole vyplnit jméno a e-mailovou adresu, na kterou chcete zpravodaj zasílat.

Mohu chodit do klubu seniorů v Praze 1, i když nebydlím v Praze 1?
Volnočasové aktivity pořádané Střediskem sociálních služeb jsou primárně určeny pro seniory z Prahy 1. Je však možné se účastnit některé pravidelné i jednorázové aktivity, jestliže je volná kapacita, i pokud nebydlíte v Praze 1. Informace o tom vám poskytne koordinátorka volnočasových aktivit. A samozřejmě je možné přijít jen tak posedět, třeba na kávu.